Gmina Nur położona jest w północno – wschodniej części województwa mazowieckiego, w powiecie ostrowskim. Gmina rozlokowana jest na prawym brzegu rzeki Bug, w części otoczona Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowy. Zajmuje powierzchnię ok 96 km2.
Gmina Nur położona jest na styku dwóch obszarów:
- tarasu zalewowego Bugu należącego do pasa Nizin Środkowopolskich, makroregionu Nizina Południowo Podlaska i mezoregionu Podlaski Przełom Bugu
- wysoczyzny Podlasko-Białoruskiej, w makroregionie Nizina Północnopodlaska, w mezoregionie Wysoczyzna Wysokomazowiecka
Gmina Nur graniczy z gminami:
- Szulborze Wielkie
- Zaręby Kościelne
- Ceranów
- Sterdyń
- Boguty-Pianki
- Ciechanowiec (województwo podlaskie)
- Czyżew (województwo podlaskie)
Na terytorium gminy znajduje się 26 wsi skupionych w 21 sołectwach.
Przez teren gminy przebiegają ważne trasy komunikacyjne – droga krajowa Nr 63 oraz droga wojewódzka Nr 694.
Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady działania samorządu gminnego jest ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, w oparciu, o którą samorząd gminny działa w nowych warunkach ustrojowych państwa od 1990 roku.
Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, posiada osobowość prawną, samodzielność gminy podlega ochronie sądowej.
Do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów i jeżeli ustawy nie stanowią inaczej i rozstrzyganie w tych sprawach należy do gminy.
Ustawy mogą nakładać na gminę obowiązek wykonywania zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, a także z zakresu organizacji przygotowań i przeprowadzania wyborów powszechnych oraz referendów. Zadania z zakresu administracji rządowej gmina może wykonywać również na podstawie porozumienia z organami tej administracji. Gmina może też wykonywać zadania z zakresu właściwości powiatu oraz z zakresu właściwości województwa na podstawie porozumienia z jednostkami samorządu terytorialnego. Zadania publiczne mogą być realizowane w drodze współdziałania między jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy, związki międzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego mogą wzajemnie bądź innym jednostkom samorządu terytorialnego udzielać pomocy, w tym pomocy finansowej.